Výstava „Čas, kdy nohy umrzají a srdce odlétá ústy“ Alexe Berana ve Zlíně

 • Datum: od 21.9.2023 do 12.11.2023
 • Místo: Zlínský zámek
 • Adresa: Soudní 1 760 01 Zlín, Zlín 760 01, Česká republika

Popis

Malíř, grafik a fotograf Alex Beran patřil k absolventům baťovské Školy umění Zlín. Letos v červenci uplynulo 100 let od jeho narození. Výstava na zámku ve Zlíně s názvem „Čas, kdy nohy umrzají a srdce odlétá ústy“ se zabývá autorovým zlínským obdobím a představí jeho práce z let 1939-1945. Její vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 21. září v 17 hodin. Výstava potrvá až do 12. listopadu. Ve stejném termínu je v galerii k vidění také výstava prací Beranova spolužáka Václava Chada.

Výstava „Čas, kdy nohy umrzají a srdce odlétá ústy“ je pomyslným návratem Alexe Berana do Zlína po 80 letech. Jeho první veřejná prezentace se totiž uskutečnila ve Zlíně na podzim 1943 v rámci výstavy absolventů prvního ročníku Baťovy Školy umění. Výstava je rozdělená do tří hlavních částí a obsáhne jeho zlínské období, tj. roky 1939-1945.

První část představuje ryze osobní ranou tvorbu Alexe Berana z první poloviny čtyřicátých let prostřednictvím kreseb, grafik, maleb a fotografií. Ilustruje šíři uměleckých technik, s nimiž byl schopen už jako mladý umělec s bravurou pracovat. Představuje také pestrou škálu jeho výtvarných projevů. Pro jejich ztvárnění často nacházel inspiraci v umělecké literatuře.

Druhá část výstavy je věnována Beranově přítelkyni Anně „Anuši“ Poláchové, která Školu umění studovala neoficiálně od roku 1942, byla pak ale nuceně nasazena do továrny v Kuřimi u Brna a při bombardování Brna v roce 1944 zahynula. Tragický a náhlý odchod Anuši Poláchové Beranem silně otřásl. Později se stal důvodem k nutné katarzi, realizované formou určitého deníku. Ten se skládal z koláží fotografií a fotomontáží, kreseb, faksimilí a úryvků textu, jež reflektují jejich vzájemný citový vztah, který byl v letech války násilně zpřetrhán a ukončen.

Poslední její část pak prezentuje kresby spolužáků ze sbírky Alexe Berana. Kontextualizují jeho dílo v rámci kolektivu, který na něj měl zejména v počátcích jeho tvorby silný vliv. Kresby mladých malířů a sochařů ilustrují pestré tvůrčí podhoubí, inspirované často i protichůdnými styly a tendencemi.

Souběžně s výstavou Alexe Berana je možné zhlédnout také expozici Václava Chada „Pax tecum“. Obě jsou přístupné od 22. září do 12. listopadu v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku, a to od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.

Výstavy jsou realizovány za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína. Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

Výstava „Čas, kdy nohy umrzají a srdce odlétá ústy“ Alexe Berana ve Zlíně

Otevírací doba

středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin

Vstupné

Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.

Kontakt

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. tel.: 602 560 020

Oficiální stránky

zlinskyzamek.cz/galerie/

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Další tipy kam s dětmi v okolí

Moje dílna, Zlín

Moje dílna, Zlín
 • Druh zábavy: kreativní dílna, malá domácí kavárna
 • Doporučený věk dětí: 4+
 • Adresa: třída Tomáše Bati 39, Zlín, Česká republika

Zábavní park TOBOGA Galaxie Zlín

Zábavní park TOBOGA Galaxie Zlín
 • Druh zábavy: zábavní park, akce pro děti, akce pro školy a školky, tvořivá dílna, projekce
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Vršava 679, Zlín, Česká republika

Hrad Malenovice u Zlína

Hrad Malenovice u Zlína
 • Trasa výletu: prohlídka hradu Malenovice, zoologická expozice, kulturní akce
 • Celková délka trasy: parkoviště je u vchodu do hradu
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří hradu)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří hradu)

Národopisná expozice Dřevo – proutí – sláma, Muzeum jihovýchodní Moravy

Národopisná expozice Dřevo – proutí – sláma, Muzeum jihovýchodní Moravy
 • Druh zábavy: expozice prezentující práci s přírodními materiály, videoprojekce
 • Doporučený věk dětí: 4+
 • Adresa: Švermova 448, Malenovice u Zlína, Česká republika

ZOO Lešná Zlín - zábavná lušticí hledačka

ZOO Lešná Zlín - zábavná lušticí hledačka
 • Druh zábavy: hledačka s úkoly pro celou rodinu nebo školní výlet
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Lukovská 112, Zlín, Česká republika

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME