Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

 • Trasa výletu: z Velkého Oseka (přes Libický luh, Veltrubský luh, lesopark Borky) do Kolína a odtud zpět po cyklostezce přes Hradišťko a Veltruby. Možnost kombinace s jízdou vlakem z Kolína.
 • Celková délka cyklotrasy: 23 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: pouze úsek Kolín - Velký Osek po cyklostezce

Popis

Trasa cyklistického okruhu má dvě části. První část z Velkého Oseka do Kolína vede po lesních cestách a pěšinách, některé úseky jsou hrbolaté, kamenité, s výskytem kořenů. Díky rovinatému profilu lze cyklovýlet absolvovat i s dětmi, ovšem jen s těmi, které již nezaskočí nepříliš kvalitní terén. Pro jízdu s cyklovozíkem tuto trasu nedoporučujeme. S cyklovozíkem či na in-line bruslích je možné jet až v druhé části tohoto výletu, a to po asfaltové cyklostezce z Kolína do Velkého Oseka.

Z Velkého Oseka přes Libický a Veltrubský luh do Kolína (13 km)

Z Velkého Oseka po cyklotrase 2 A projíždíme národní přírodní rezervací Libický luh. Poměrně široká lesní cesta nás zavede do chatové osady na pravém břehu Labe. Dopravu na protější břeh zde zajišťuje přívoz Oseček. U přívozu cyklotrasa zabočuje doleva podél Labe. Po 1,5 kilometru jízdy přírodním terénem se ocitneme u zdymadla Velký Osek. Za ním jedeme krátký asfaltový úsek a hned poté od rozcestí Tonice - Bezedná, př. rez. se držíme až do Kolína cyklistického značení 2, Labská. Následná úzká polnička nás doprovodí k přírodní rezervaci Veltrubský luh. Cestou podél řeky míjíme vodní elektrárnu Klavary a po chvilce se již od Labe vzdalujeme. 

Blížíme se do lesoparku Borky na okraji Kolína, kde už si vychutnáváme pohodovou jízdu po zpevněné lesní cestě a následně po asfaltu. Nachází se tu rozsáhlý sportovní areál s několika hřišti a atletickým stadionem. Cyklotrasa navazuje na asfaltovou cyklostezku při Labi, ze které máme pěkný pohled na starou část Kolína. Po 600 metrech se napojíme na most pro pěší a cyklisty, po kterém se dostaneme na Kmochův ostrov. V parku na ostrově si lze odpočinout, případně vyzkoušet hru disk golfu a děti se jistě rády proběhnou na dětském hřišti

Když už jsme v Kolíně, neměli bychom vynechat historické centrum města. Po mostě pro pěší a cyklisty se z Kmochova ostrova dostaneme na levý břeh řeky Labe. Pak vystoupáme po točité konstrukci, na níž navazuje most překlenující železniční trať a po ukazatelích směřujeme do centra Kolína.

Z centra Kolína zpět do Velkého Oseka (9 km)

Zpáteční cesta do Velkého Oseka vede po pravém břehu Labe. Z centra města se po mostě táhnoucím se přes Kmochův ostrov přesuneme z levého břehu řeky na pravý. Pokračujeme rovně po cyklostezce (cyklotrasa EV4) kolem pomníku Medvědům od Kolína (známých z televizní pohádky), která naváže na hlavní ulici Veltrubská, na níž odbočíme doleva a opouštíme Kolín. Užíváme si pohodlné jízdy přes Hradišťko a Veltruby až do Velkého Oseka, kde parkujeme. Cyklostezka téměř celou dobu kopíruje hlavní silnici.

Výlet je možné zkombinovat s jízdou vlakem. Nádraží se nalézá na levém břehu Labe u Kmochova ostrova.

Zajímavosti

Národní přírodní rezervace Libický luh

Národní přírodní rezervace Libický luh leží v k.ú. Kolín a Nymburk na soutoku řek Labe a Cidliny, mezi Libicí nad Cidlinou a Velkým Osekem. Předmětem ochrany je rozlehlá oblast lužních lesů. Rozkládá se na ploše 446 ha a tímto rozměrem je nejrozsáhlejší souvislou oblastí lužních lesů v ČR. K vyhlášení národní přírodní rezervace došlo v roce 1992. Jako evropsky významná lokalita byla rezervace zařazena do evropské sítě Natura 2000. Většinu území Libického luhu zaujímá les. Roste v něm olše lepkavá, vrba bílá, vrba křehká, topol černý, javor babyka, dub letní a jasan ztepilý. Nalézají se zde tůně, slepá ramena Labe a mokřadní louky, které jsou místem výskytu ohrožených druhů rostlin a živočichů. V rezervaci bylo zaznamenáno asi 700 druhů motýlů.

Přírodní rezervace Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh se rozprostírá v k. ú. Nová Ves a Veltruby na celkové ploše 98,8 ha. Slouží k ochraně přirozených lužních společenstev rostlin a živočichů charakteristických pro střední Polabí, zachovalý ekosystém lužního lesa se starými rameny. Ze stromů v rezervaci převážně roste dub letní, jasan ztepilý, lípa malolistá, habr obecný a javor babyka. Výjimečně chráněné druhy rostlin jsou hadilka obecná, kruštík polabský a kruštík modrofialový. V přírodní rezervaci Veltrubský luh je povoleno se pohybovat pouze po značených cestách.

Fotogalerie

Národní přírodní rezervace Libický luh
Národní přírodní rezervace Libický luh
Národní přírodní rezervace Libický luh
Národní přírodní rezervace Libický luh
Národní přírodní rezervace Libický luh
Národní přírodní rezervace Libický luh
Přívoz Oseček
Přívoz Oseček
V pozadí Veltrubský luh
V pozadí Veltrubský luh
U Veltrubského luhu
U Veltrubského luhu
Vodní elektrárna Klavary
Vodní elektrárna Klavary
Cyklostezka v Kolíně
Cyklostezka v Kolíně
Karlovo náměstí v Kolíně
Karlovo náměstí v Kolíně
Karlovo náměstí v Kolíně
Karlovo náměstí v Kolíně
Karlovo náměstí v Kolíně (v pozadí chrám sv. Bartoloměje s vyhl. věží)
Karlovo náměstí v Kolíně (v pozadí chrám sv. Bartoloměje s vyhl. věží)
Cyklostezka Kolín - Velký Osek
Cyklostezka Kolín - Velký Osek
Cyklostezka Kolín - Velký Osek
Cyklostezka Kolín - Velký Osek
Cyklostezka Kolín - Velký Osek
Cyklostezka Kolín - Velký Osek

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Na kole v okolí kolínské řepařské drážky

Na kole v okolí kolínské řepařské drážky
 • Trasa výletu: okruh z Kolína přes Písečný Mlýn, Býchory a Ovčáry
 • Celková délka cyklotrasy: 18 km
 • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano (zčásti lesní cesta)

Rozhledna Vodárna Kolín

Rozhledna Vodárna Kolín
 • Trasa výletu: z centra Kolína na rozhlednu Vodárna
 • Celková délka trasy: 4 km (z centra města Kolín a zpět), parkovat lze přímo u rozhledny
 • Terén: mírně kopcovitý, na rozhledně schody
 • Vhodné pro kočárky: ano (přístupová cesta a částečně rozhledna)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (přístupová cesta)

Dětská hřiště v Kolíně

Dětská hřiště v Kolíně
 • Druh zábavy: veřejné dětské hřiště
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Sokolská, Kolín, Česká republika

Regionální muzeum v Kolíně

Regionální muzeum v Kolíně
 • Druh zábavy: expozice s audiovizuálním programem, muzeum pravěku s dílničkou pro děti, krátkodobé výstavy, doprovodné programy
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Karlovo náměstí 8, Kolín, Česká republika

Objevte v Kolíně dračí portál!

Objevte v Kolíně dračí portál!
 • Druh zábavy: geolokační hra
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Karlovo náměstí, Kolín, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 188 m / 217 m

Průměrné stoupání / klesání: 1.4 % / 1.5 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME