- Trasa výletu: okruh z Peruce přes Chrastín, rozhlednu Stradonku a Stradonice
- Celková délka trasy: 11 km
- Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: terénní kočárky
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla
Popis
Pro rodiny s dětmi, které jsou zvyklé trávit svůj volný čas aktivně, tu máme nabídku na výlet v Českém středohoří. I když se na trase vyskytují občasná stoupání a cesta je místy nezpevněná a krkolomnější, pro zdatného turistu by neměl být větší problém ji projet s kočárkem. V údolí Débeřského potoka se po deštích drží déle voda. Zvýšené opatrnosti kvůli provozu je třeba dbát na silnici 2. třídy propojující obce Peruc a Slavětín.
Výlet je vhodný pro ty, kteří mají rádi výhledy, procházky lesem a touží se i něco nového dozvědět. Trasa vede zčásti po naučné stezce Perucko, která se věnuje historickým a přírodním pozoruhodnostem této lokality. Na pestrosti výletu přidají i historické památky v městysi Peruc.
Městys Peruc s historickými památkami
Výchozím místem okruhu je městys Peruc v okrese Louny. Auto lze nechat na parkovišti naproti základní škole v ulici Komenského. Dále urazíme ulicí ještě pár desítek metrů a vzápětí odbočíme doprava do ulice Poustka, kde se napojíme na NS Perucko. Na následné křižovatce ulic se dáme doprava. Projdeme náměstím E. Filly kolem barokního kostela sv. Petra a Pavla. Od rozcestí Peruc - zámek můžeme obdivovat rokokový zámek, který z naprosto dezolátního stavu zachránila náročná rekonstrukce, jež není zatím zcela u konce. Přesto již větší část zámku je obnovena a nabízí tak veřejnosti ke zhlédnutí svoje nejkrásnější interiéry. Stezka pokračuje zámeckým průčelím, za nímž se nachází v jižním křídle zámku Pamětní síň Emila Filly. Tento světově uznávaný český malíř na peruckém zámku tvořil od roku 1947 až do své smrti v roce 1953. Projdeme zámeckým parkem kolem budovy bývalé barokní sýpky, kde nyní sídlí Muzeum české vesnice, a východní branou jej opustíme. Dáme se doleva a po silnici dorazíme na křižovatku. Rovně po trase naučné stezky a vedeni modrou turistickou značkou vystoupáme do ořechové aleje.
Přírodní památka V Hlubokém, Krásná vyhlídka a osada Chrastín
Za alejí vstoupíme do lesa a ubíráme se po slušné cestě. Přírodní památkou V Hlubokém se dostaneme až ke Krásné (Čechově) vyhlídce. Z přístřešku se nabízejí pěkná panoramata Českého středohoří. Nechybí ani vrcholová tabule. Lesem po modré směřujeme do malé osady Chrastín.
Z Chrastína na rozhlednu Stradonku
Z rozcestí Chrastín zabočíme doprava do lesa po modré a žluté turistické značce. Po chvilce z křižovatky cest následujeme už jen žlutou značku. Zanedlouho jdeme po úzké pěšině a lesní cestě podél krajnice pole (Zadní Valy), než vkročíme na ploché návrší, kde je už z dálky zřetelná rozhledna Stradonka. Šestimetrová dřevěná rozhledna byla vybudovaná v roce 2006 na místě zaniklého Stradonického hradiště. Ještě před samotným zdoláním rozhledny po přístupovém žebříku nás tu jistě upoutají sluneční hodiny.
Výhledy z rozhledny Stradonka
Z její vyhlídkové plošiny ve výšce 2,35 metrů je nádherná podívaná na střední Poohří, České středohoří a dokonce i Krušné hory. Zleva spatříme rovinatou krajinu Loun a okolních obcí a před Louny siluetu Blšanského chlumu. Dále vpravo shlédneme velikány Lounského středohoří - tříhrbou Ranou, Oblík a Milou. Náš zrak pokračuje například přes špičatý vrch Ostrý, dominující Milešovku, zříceninu hradu Košťálov či kopec se dvěma vrcholy - Lovoš. Výhled je ukončen výraznými zříceninami hradu Házmburk.
Od rozhledny Stradonka do Peruce k památnému stromu
Až se dostatečně pokocháme rozhledy, klesáme po žluté až do obce Stradonice a následně pozvolna vystoupáme k přírodní památce Štola Stradonice. Toto důlní dílo zahrnuje bývalou průzkumnou štolu pro možné využití kaolinických žáruvzdorných jílů. Předmětem ochrany je zdejší hnízdiště vzácných druhů netopýrů. Trasa kopíruje Débeřský potok a zanedlouho na křižovatce navážeme na naučnou stezku Perucko. Pokračujeme stále rovně zvlněným údolím se střídavým stoupáním a klesáním. Pro těžkou sjízdnost s kočárky není naše trasa vyznačena přes studánku V Lázních. Ostatním turistům bez kočárku její návštěvu určitě doporučujeme. Jedná se o zastřešenou studánku se železitým pramenem a sochou vodní nymfy v místě zaniklých lázní. Stejně tak pro lepší schůdnost je trasa dále vedena mimo naučnou stezku kolem rybníka, koupaliště a kempu Peruc, kde se v minulosti nalézal cukrovar a mlýn, až na silnici. Tady máme před sebou nezáživný necelý kilometr dlouhý úsek po silnici. Na severním okraji Peruce přejdeme můstek přes potok a konečně staneme u Oldřichova dubu, který byl v roce 1995 zařazen do seznamu významných stromů UNESCO a v současnosti patří mezi 10 nejcennějších stromů Evropy. Jeho věk se odhaduje na 1000 let a jméno nese po knížeti Oldřichovi z rodu Přemyslovců, jenž se tu prý po lovu utábořil se svojí družinou. Po trase naučné stezky společně s modrou turistickou značkou stoupáme Perucí kolem renesanční budovy obecního úřadu. Když naučná stezka zahýbá vlevo do parku, my jdeme rovně po modré k Boženině studánce, která proslula pověstí, kdy tu údajně kníže Oldřich spatřil krásnou Boženu „perúc“ prádlo v odtékajícím potůčku. Na základě této události, která se měla odehrát v roce 1007, je odvozen i název tohoto místa. Brzy už jsme zpět na náměstí E. Filly poblíž zaparkovaného vozu.
Fotogalerie
Trasa výletu na mapě
Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.
Další tipy kam s dětmi v okolí
Zámek Pátek
- Trasa výletu: k zámku Pátek
- Celková délka trasy: 300 m
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano
Zámek Vrbičany
- Trasa výletu: návštěva zámku Vrbičany s expozicemi (sbírka historických kočárků, obrazy a grafiky, porcelánové panenky, papírové modely hradů), procházka zámeckým parkem (možnost rýžování českých granátů, dětské hřiště)
- Celková délka trasy: okruh parkem cca 500 m
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)
Cyklotrasa Písty – Budyně nad Ohří – Libochovice
- Trasa výletu: okruh z obce Písty přes Budyni nad Ohří a Libochovice
- Celková délka cyklotrasy: 24 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro cyklovozíky: ano
Zámek Libochovice a zámecký park se skleníky
- Trasa výletu: prohlídka zámku Libochovice, procházka zámeckým parkem a zahradou
- Celková délka trasy: od parkoviště k zámku a zpět 200 m, okruh zámeckým parkem cca 3 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano
Nedostavěný gotický chrám - mystické místo v Panenském Týnci
- Trasa výletu: k nedostavěnému gotickému chrámu v Panenském Týnci
- Celková délka trasy: 200 m
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano